Sertleşme Sorunu(Erektil Disfonksiyon) Tedavisi

Halk arasında iktidarsızlık olarak da bilinen Erektil Disfonksiyon; cinsel ilişki için penisin ihtiyaç duyduğu sertliğe ulaşamaması veya sertliğin sürdürülememesi olarak tanımlanmaktadır. Dünya üzerinde özellikle 40 yaşın üzerindeki her 3 erkeğin 2’sinde görülebilmektedir.

Corpus cavernosum adı verilen penis içindeki kan damar adacıkları ile dolu iki adet silindir şekilli yapının kanla dolmasıyla ereksiyon gerçekleşir. Bu kan dolumunu engelleyen her türlü fiziksel rahatsızlık penisin sertleşememesine veya sertliğin korunamamasına sebep olur.

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi Nedir?

MED ESWT’nin düşük yoğunluklu şok dalga tedavisinde şok dalgaları anatomik bir bölgeye uygulandığında mekanik strese ve mikro travmaya sebep olur. Bu mekanik stres ve mikro travma kan akışının artmasına ve dokunun neovaskülarizasyonunun tetiklenmesini sağlayan bir dizi biyolojik reaksiyonu tetikler. Böylece şok dalgalarının, penise gelen kan akışını artırması ve yeni damarların oluşmasını sağlaması sonucunda penisin sertleşme sorunu ortadan kalkmış olur.

ESWT Nasıl Uygulanır?

ESWT tedavisi direkt olarak penisin çeşitli bölgelerine ve penis köküne uygulanır. Uygulanan her bölgeye bir seansta 300, toplamda 1.500 şok atışı gerçekleştirilir. Peniste 5 farklı noktaya uygulama yapılır.

Tedavi 6’lı seanslar halinde yapılmaktadır. Tedavinin herhangi bir yan etkisi olmaması nedeniyle rahatsızlığın şiddetine göre seans sayısı arttırılabilir. Her seans yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir.

Seans öncesinde hastaya ilaç, sedasyon, anestezi gibi uygulamalar yapılmaz. Seans bitiminde hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Diğer Tedavi Yöntemlerinden Farkları Nelerdir?

Erektil disfonksiyonun mevcut cerrahi olmayan tedavi yöntemleri damar içi damar genişletici ajanların intrakavernosal enjeksiyonlarından oluşur. Bu yöntemlerde damarın genişliği artırılarak kan akışı hızlandırılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin dezavantajları ise penisin erekte olmasının altında yatan patolojik etkenleri ortadan kaldırmamasıdır. Genellikle cinsel ilişki öncesinde kullanılır ve etki süresi çok kısıtlıdır.

İlaç tedavilerinde ilaçlar oral yolla alınır ve etken maddeler kana karışır. Bu durum penisteki damarları açması gereken etken maddelerin vücuda yayılarak tüm damarlara etki etmesine sebep olur. Böylece kalp ve damar hastalıklarına sahip bireyler için ciddi riskler oluşur. MED ESWT tedavisinde ise odaklanmış şok dalgaları sadece hedeflenen bölgedeki kan damarlarını uyarır.

MED ESWT’nin odaklanmış şok dalgaları ile yapılan tedavide ise söz konusu patolojik etkenler tamamen ortadan kaldırılarak, ağır hastalarda bile tamamen iyileşme gözlenir. MED EWT ile diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi damar genişliği artırılmaz, yeni damar oluşumu sağlanır. Böylece özellikle kalp ve damar rahatsızlığına sahip kişilerde görülme olasılığı artan riskli yan etkilerden uzak durulmuş olur.

Ayrıca MED ESWT non-invaziv bir tedavi yöntemi olduğu için hastaya cerrahi müdahalede bulunulmaz. Hasta yaklaşık 20 dakika süren seanslardan sonra günlük hayatına kaldığı yerden devam eder.

Yan Etkiler

Tedaviden önce sedasyon, yatıştırıcı vb. herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. İşlem sırasında veya sonrasında hiçbir şekilde ağrı, sızı, şişlik, morarma, yanma ve tahriş gibi yan etkileri yoktur.