Ekstrakorpereal Şok Dalga Tedavileri

Ekstrakorpereal şok dalga tedavileri iskelet ve kas sistemi problemlerinin tedavisinde 90’lı yıllardan beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ortopedi ve Travmatoloji bölümleri de son dönemde tedavileri arasına bu yöntemi eklemiştir. Şok dalga tedavisi maliyet açısından da son derece uygun olan bir tedavi yöntemidir. Masrafsız olan bu teknik birçok durumda hem zamandan hem de bütçeden ciddi bir tasarruf sağlar. Hem etkili hem de kullanımı oldukça kolay bit tekniktir. Cerrahi müdahaleler ile kıyaslandığında hem tedaviye cevap verme süresi daha kısadır, hem de istenmeyen sonuçların alınması ihtimali oldukça düşüktür. Olumlu yönleri düşünüldüğünde özellikle ereksiyon problemi yaşayan hastalar için oldukça uygun bir tedavi yöntemidir ve öncelikli olarak düşünülmesi gerekir.

Hastalıkların Tedavisinde En Etkili Yöntem

Yapılan bilimsel araştırmalar bu uygulamanın birçok hastalık için uygun tedavi yöntemi olduğunu kanıtlamıştır. Düşük yoğunluğa sahip şok dalga tedavisi diyabetik ayak tedavilerinde, Peyronie hastalıklarında, yara iyileştirmelerinde, kilo verilmesinde, erektil disfonksiyon problemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Şok Dalga Tedavilerinin Etkisi

Şok dalga tedavisi bütün vücut genelinde uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Bu yöntem sadece problemli bölge ve çevresinde uygulandığı için vücut genelinde herhangi bir etki yaratmaz. Sadece sorunlu bölge üzerinde yoğunlaşılır ve bu bölgeye dalgalar ile etki sağlanır. Bu şekilde bölgede mekanik bir stres ve mikro travma yaratılmaya çalışılır. Bu etkinin yaratılması bölgedeki kan akışını canlandırmak için gereklidir. Kan akışı bu dalgalardan etkilenir ve doku üzerinde hızlı kan akışına bağlı bir iyileşme görülür. Bu şekilde gelişen biyolojik reaksiyonlar bölgedeki tıkanık damarların kısa sürede açılmasını sağlar. İyileşme sürecinde herhangi bir şekilde ilaç kullanımına yer verilmez. Bu özelliği ile de vücutta herhangi bir şekilde kalıcı etki bırakmaz. Herhangi bir invaziv operasyon ve türevlerine gerek kalmadan bölge üzerinde kısa sürede bir iyileşme gözlemlemek mümkün olur. Şok dalga tedavileri kronik ağrı ve akut problemlerinden kurtulma üzerinde de oldukça etkilidir.

Ereksiyon Problemlerine Karşı Şok Dalga Tedavisi

Şok dalga tedavisi kullanımının çıkış noktasında ereksiyon problemleri yatmaktadır. Günümüzde birçok erkek farklı nedenlerden ötürü ereksiyon problemi yaşar. Birçok farklı nedenden dolayı meydana gelen ereksiyon probleminin tedavisinde şok dalga teknikleri %80 oranında kalıcı sonuçlar verir. Ereksiyon problemine ana neden damar tıkanıklığıdır. Penis bölgesinde meydana gelen damar tıkanıklığı bu bölgede kan akışını yavaşlatır ve zamanla durdurur. Bu durumun sonucu olarak bölge zamanla etkisini kaybeder ve ereksiyon problemi ortaya çıkar. Şok dalga tedavileri sorunlu damar üzerine verilen dalga şoklar ile kısa sürede kolayca tedavi edilebilmektedir.

Şok Dalga Tedavisinin Hücreler Üzerindeki Etkisi

  • Şok dalga tedavisi, yeni damar oluşumunu sağlamaktadır. Bu sayede damarların artmasını ve penisin kalınlaşmasını sağlar. Yeni damarların oluşumu vücut üzerinde ve sorunlu bölgede daha düzenli bir kan akışı sağlamak açısından oldukça önemlidir.
  • Şok dalga verilen bölgelerde mekanik anlamda daha sağlam ve kalın bir doku elde edilir. Bu şekilde doku hassasiyeti olan bölgelerde daha uzun süreli bir koruma elde edilmiş olur.
  • Şok dalga uygulanan bölgelerdeki dokularda kolajen sentezi daha da artmış olur.
  • Doku üzerinde anjiyogenez ile birlikte oksijenasyon da yüksek oranda artar ve dokuların daha kısa sürede iyileşmesi mümkün hale gelir. Böylelikle olası doku zedelenmelerinde dokunun hızlı bir şekilde kendini yenilemesi sağlanır.

Ortopedi Alanında Şok Dalga Tedavileri

Şok dalga tedavileri dokunun yanı sıra kemik ve iskelet sistemi üzerinde de oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Ortopedi alanında sıklıkla kullanılan bu tedavi kaynamayan kemik dokuları üzerinde, kırık kemik tedavisinde, aşil tendonu problemlerinde, topuk dikeni tedavisinde, sırtta ve belde gelişen ağrılarda, omuz kireçlenmesinde, entopesti tedavilerinde, (kırmızı ile yazılan bölüm kaldırılacak) koşucu bacağı tedavilerinde tercih edilmekte ve yüksek başarı sağlamaktadır. Kemik üzerinde derinlemesine bir iyileşme etkisi yaratan uygulama hem kemik kaynamasında hem de kemik ağrılarında oldukça etkilidir. Kısa sürede sonuç veren bu tedavi kalıcı olması nedeni ile de oldukça güven verir. Tedavinin ardından kalıcı düzeyde ilaç kullanımı gözlenmez ve geçmişte kullanılan sürekli ilaçlara da son verilir.

Estetik Uygulamalar ve Şok Dalga Tedavisi

Estetik uygulamalar günümüzde oldukça sık tercih edilen uygulamalardır. Şok dalga tedavileri içerdiği son teknoloji içerikleri nedeni ile estetik alanında da sıklıkla tercih edilir. Güven veren uygulama ile estetik operasyonlar oldukça yüksek başarı oranları vermektedir. Estetik alanında en fazla tercih edilen uygulama selülit giderme uygulamalarıdır. Selülit giderme uygulamalarında tercih edilen şok dalga tedavisi ile sarkan cilt üzerinde oldukça olumlu bir etki yaratılır. Sorunlu bölgedeki dokuların gençleşmesini sağlayan şok dalgalar bölgenin sıklaşmasını da sağlamaktadır. Selülitin yanı sıra gebelik nedeni ile meydana gelen çatlaklar da bu yöntem ile kalıcı olarak giderilebilmektedir. C ildi yenileyen dalgalar her türlü çatlağı da gidererek bölgede kusursuz bir görünüm oluşturur. Yara ve kırışıklık problemleri, cilt ve bağ dokusunda sıklaştırma uygulamaları, liposuction tedavileri ve varis gibi problemlerin çözülmesinde de bu teknik oldukça yüksek başarı sağlamaktadır.

Veterinerlik Uygulamaları ve Şok Dalga Tedavileri

Şok dalga tedavilerinin kullanıldığı bir diğer tıp alanı ise veterinerliktir. Hem doku hem de cilt üzerinde oluşabilecek her türlü problemin giderilmesini sağlayan tedavi yöntemi, son yıllarda veterinerlik alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Herhangi bir yan etkisi olmaması nedeni ile güven veren uygulama ilaç kullanımına ihtiyaç duymamasından dolayı da rahatlıkla tercih edilebilir.